Zaabonuj

Wklep swój adres email:

Zdzielal:FeedBurner

Popularne posty

Obserwatorzy

Blog - wieczorna

Link do strony wspolnoty

https://sites.google.com/site/wspolnotarastafari/

Lista działów

Korzenie - magazyn reggae

Łączna liczba wyświetleń

Odłamy rasta

Generalnie mamy do czynienia z trzema głównymi odłamami rasta, choć są i nowe.

12 Plemion Izraela
Odłam ten został założony w 1968 roku, a założycielem był dr Vernon „Prorok Gad” Carrington. Jest to najbardziej pokojowy i liberalny ruch spośród wszystkich rastafariańskich odłamów. Podaje się, że jego członkowie mogą modlić się w kościele, który wybrali lub w zaciszu swojego domu. Czonkowie 12 plemion uważają się za potomków 12 synów Dawida. 12 plemion podzielonych jest na 12 domów, a do każdego domu jest się przypisanym według miesiaca urodzenia:


Bobo Ashanti
Uważają oni że większość niewolników zabranych na Jamajkę pochodziło z plemienia Ashanti, dzikiego afrykańskiego plemienia z Kumasi w Ghanie, którego oni są potomkami. Ruch Bobo Ashanti założony został przez księcia Emmanuela Charlesa Edwardsa na Jamajce około roku 1950. Sam książę uważany był za proroka, podobnie jak Marcus Garvey. Bobo uważają że konieczna jest repatriacja wszystkich czarnych do Afryki. Uważają też że powinni oni otrzymać odszkodowania za niewolnictwo.
Członkowie tego odłamu często nazywani są jako Bobo Dreads. Mają dość odmienny ubiór: długie szaty i bardzo ciasno zawinięte turbany. Ich komuna ma własną odrębną konstytucję, a oni sami mają dość oryginalny styl życia który ściśle odnosi się do Starotestamentowego Żydowskiego Prawa Mojżeszowego, i obchodzą szabas od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę, nie pracując w tym okresie. Podczas szabatu nie wolno pracować oraz unika się spożywania soli i oleju.
Ciekawostką jest fakt, że chociaż większość Rasta uważa Jego Cesarski Majestat Haile Selassie I za Wiecznie Żywego Boga, to u Bobo Ashanti stanowi On zaledwie część Trójcy Świętej, wraz z Marcusem Garvey' em i Księciem Emmanuel' em.
Należy tez wspomnieć, że Bobo Dreadzi ukazują trzy kolory w odwrotnej kolejności, niż większość Rastafarian, tj. czerwony, złoty, zielony, ponieważ uważają, że krew nie łączy się z Ziemią.

Nyahbinghi
Najstarszy odłam rasta, którego nazwa pochodzi od imiona królowej Nyahbinghi, rządzącej Ugandą w XIX wieku i walczącej przeciwko kolonialistom. Członkowie N. głoszą kult cesarza Haile Selassie oraz zajmują się repatriacją do Etiopii, będącej według nich kolebką wszystkich czarnych braci. Etiopia ma dla nich ogromne znaczenie, i jej flaga składająca się z 3 kolorów rasta, jest przedstawiana na wszystkich ich symbolach.

Posted by Adam Phoo on 09:54. Filed under , , , . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

1 komentarze for Odłamy rasta

  1. nie 12 synow Dawida tylko Jakuba. I nie wybrany kosciol tylko to jedna z form gdzie moga sie modlic . dalej nie czytam ;P

Prześlij komentarz

Ostatnie doniesienia

Ostatnie komentarze

Galeria zdjęć