Zaabonuj

Wklep swój adres email:

Zdzielal:FeedBurner

Popularne posty

Obserwatorzy

Blog - wieczorna

Link do strony wspolnoty

https://sites.google.com/site/wspolnotarastafari/

Lista działów

Korzenie - magazyn reggae

Łączna liczba wyświetleń

Skąd się wzięły dreadloki?

W okresie II wojny światowej istniała etiopska partyzantka, guerilla, pod wodzą Ras Abede Aregai. Jej żołnierze obiecali nie ścinać włosów póki cesarz Haile Selassie, „Lew Judy” nie wróci na tron. Rastafarianizm się narodził.

Mniej więcej w tym samym czasie gazety całego świata opublikowały zdjęcia Kikuyu- wojowników o wolność, zdredzonych aby siać postrach w czasie rebelii Mau Mau w Kenii. Dodakowo jeszcze wg wielu badaczy wpływ na popularyzację dreadloków miała obecność na Jamajce sadhu, wędrowych ascetów z Indii, których „importowano” na Jamajkę wraz z resztą Hindusów jako tanią siłę roboczą. Nosili oni dreadloki od czasów starożytnych. Kapłani etiopskiego Kościoła koptyjskiego skręcali swoje włosy już od 5 wieku naszej ery.

Ktoś kto tnie swoje włosy jest jak drzewo bez liści –przysłowie rasta. Dredy są symbolem łączności z naturą, powrotu do korzeni. Są wg filozofii rasta nawet symbolem przymierza Boga z jego ludem. Dready tłumaczone są jako „trwoga", oznaczają też, jak pisze Gołaszewski, „Gniew Boży". Dredy symbolizują u rasta grzywę lwa.

Posted by Adam Phoo on 01:26. Filed under , . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

0 komentarze for Skąd się wzięły dreadloki?

Prześlij komentarz

Ostatnie doniesienia

Ostatnie komentarze

Galeria zdjęć