Zaabonuj

Wklep swój adres email:

Zdzielal:FeedBurner

Popularne posty

Obserwatorzy

Blog - wieczorna

Link do strony wspolnoty

https://sites.google.com/site/wspolnotarastafari/

Lista działów

Korzenie - magazyn reggae

Łączna liczba wyświetleń

Ital- co to jest?


Wielu Rasta przestrzega Ital oraz jest weganami lub wegetarianami. Biblijny Nazireat, który przyjmują Rasta nie czesząc włosów, zakazuje stykania się ze śmiercią, trupami, wobec czego można interpretować go jako zakaz stykania się z ciałem zmarłych zwierząt i go spożywania. Strona informująca o diecie Ital Recepty Ital podaje, że Rasta uważają ciało za światynię Jah wobec czego należy sie o nią troszczyć i odpowiednio dbać.

Dieta Ital jest w zasadzie wegetariańską, choć wielu rasta je mięso, ale tylko to jakie pozwala Pismo (a więc np. nie jada wieprzowiny). W wersji ortodoksyjnej, rasta nie je ciała zmarłych zwierząt. Dar życia jest darem Jah i tylko jemu przynależy prawo do odebrania go. Dodatki chemiczne, sztuczne i rzeczy które nie są naturą i są unikane. Także z Biblii pochodzi zakaz dodawania soli do potraw. Rasta do potraw dodają wiele ziół, których użycie jest sztuką i częścią ich kultury. Najsilniejsze ze wszystkich ziół, święte zioło Gandzia, nie jest jednakże ograniczone tylko do roli dodatku do dań.

Cytaty z Pisma wykorzystywane przez Rasta na potwierdzenie wegetarianizmu:

"Lepszy jest pokarm z jarzyny, gdzie jest miłość, niżeli z karmnego wołu, gdzie
jest nienawiść." (Przyp. 15:17, Biblia Gdańska).
"Sprawiasz, że rośnie trawa dla bydła i rośliny na użytek człowieka" (Psalm 104). "...będziesz pożywał ziela polnego." (1 Moj. 3:18, BG).

Posted by Adam Phoo on 09:45. Filed under , , . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

1 komentarze for Ital- co to jest?

  1. Anonimowy

    ... a i jeszcze jedna ważna rzecz, co do przepisów Biblijnych, jak wiecie, prawo Mojżeszowe - oko za oko ząb za ząb jak też np prawo do dokonania zemsty, np było tak, że gdy np ktoś nawet nieumyślnie pozbawiłby życia np członka mojej rodziny, miałem prawo go ścignąć i też go zabić i byłoby to ok, jednak Mesjasz ZNIÓSŁ PRAWO MOJŻESZOWE i najważniejsze przepisy to oczywiście 10 przykazań, ale te z niewykluczonym przez kościół Katolicki, które traktuje o oddawaniu czci jakimkolwiek wizerunkom, obrazkom, rzeźbom itd, oraz Przykazanie Jezusa: "Przykazanie nowe Wam daję byście się wzajemnie miłowali" i też większość przepisów Biblijnych z Noewgo Testamentu. Pozdro.

Prześlij komentarz

Ostatnie doniesienia

Ostatnie komentarze

Galeria zdjęć